Napsali o nás  

Základní škola Knesova, Brno

V únoru 2010 navštívilo naši školu loutkové divadlo NARCIS z Prahy s loutkovým představením CO LOUTKY DOVE­DOU? Tohoto představení se zúčastnily třídy: I.A, II.A,B, III.A,B a V.A. Děti mohly vidět, jak loutky hrají na hudební nástroje, jak cvičí na hrazdě, jak zpívají a tancují. Loutky chodily i mezi děti, hladily je po hlavě, podávaly jim ruku, sedly si k nim na klín. Na závěr si mohly děti samy vyzkoušet, jak se s loutkami zachází. Program byl také zpestřen ukázkou žonglování. Věřím, že tyhle pěkné loutky děti v naší škole rády znovu uvidí a společně se zasmějí.

Zš Aléská Bílin 

V úterý 12. dubna 2011 přijelo do naší školy loutkové divadlo Matěje Kopeckého. Protagonisté seznámili žáky s výrobou loutek. Viděli artistická,pěvecká,klavírní a žonglérská vystoupení. Vyslechli si několik písní , u kterých zdatně sekundovali. Dětem se vystoupení velice líbilo a odměnili ho nadšeným aplausem.

Základní škola T.G Masaryka, Otrokovice 

 

Dne 12. 10. 2010 navštívilo naši školu pražské loutkové divadlo Narcis. Se svými loutkami procestovali mnohé státy světa. Ve své hudebně naučné revue děti seznámili s tím, co loutky dovedou. Žákům byly představeny druhy loutek (marionety) od 200 let starých ze slavného rodu loutkařů rodiny Kopeckých až po současné moderní loutky. Některé děti měly možnost zkusit si loutky vodit a zjistit tak, že to není vůbec jednoduché.
Představení bylo zajímavé a dětem se velmi líbilo.
 
Zapsala p. uč. Králíková
 

Základní škola Třemošná  

Dne 22.9.2008 měli žáci naší školy možnost seznámit se s divadlem NARCIS. Účinkující soubor - Ema Kopecká a Josef Veselský představili dětem druhy loutek (marionet, dráťáků) od 200 let starých ze slavného rodu Kopeckých až po současné moderní loutky. Hudebně naučné revue se dětem moc líbilo a dokonce si sami vyzkoušely práci s loutkou..

eChomutov 

elektronické turistické informační centrum .    

Napsali o nás.

Prapravnučka slavného loutkoherce Matěje Kopeckého okouzlila děti ze ZŠ Kadaňská

 

Děti ze základní školy Kadaňská zažily kouzelné dopoledne. Jejich školu totiž svou návštěvou poctila pravnučka slavného loutkoherce Matěje Kopeckého Emilie a společně se svým kolegou Josefem Veselským jim předvedla řadu krásných loutek.
Přestože představení nevyprávělo žádnou souvislou pohádku a šlo především o ukázku roztodivných pohádkových bytostí, jejichž dřevěným tělíčkům vdechli život zmínění loutkáři, malí diváci ztichli úžasem. A představení okouzlilo i jejich doprovod. „I paní učitelky potvrdily, že představení bylo krásné a dokonce i ony samy se nechaly unést půvabem marionet,“ doplnila Sabina Dudová Fiedlerová, zástupkyně ředitelky ZŠ Kadaňská.
Jednou z dřevěných „účinkujících“ byla i dvě stě let stará čarodějnice, kterou po prknech, jež znamenají svět vodil již prapradědeček Emy Kopecké. S ježibabou i dalšími loutkami zcestovala paní Kopecká půl světa. Několik let strávila v bývalé Jugoslávii, v Rusku a v Japonsku.
Setkání s paní Kopeckou a jejími loutkami bylo úchvatné. Děti se nemohly od marionetek odloučit a už vůbec se jim nechtělo zpět do tříd. Na „malé herce“ a paní Kopeckou se děti těší už teď, i když školu navštíví znovu až za tři roky.
 
 

Základní škola a mateřská škola Loučovice  

Dne 15. října 2008 přijelo za našimi dětmi z 1.-9. třídy do místního kulturního domu pražské loutkové divadlo Narcis. Účinkující Ema Kopecká (přímý potomek loutkáře Matěje Kopeckého) a Josef Veselský předvedli dětem hudebně naučnou revue, kde dětem loutky předvedly, co všechno dovedou. Loutky hrály na hudební nástroje (tahací harmoniku, housle, klavír), zpívaly, tančily či vrtěly zadečky. Vrcholem představení byl výstup loutky akrobata Tatamata, která cvičila na trojité houpací hrazdě. Jednalo se o loutky marionety vedené shora pomocí provázků, vysoké asi 1 metr. Představení bylo doplněno žonglérským výstupem pana Veselského, který žongloval s míčky, kroužky i kužely. Na závěr si mohlo ovládání loutek vyzkoušet i několik našich žáků a žákyň, kteří dokázali, že i oni by byli zdatnými loutkáři.

 Zdroj : www.loucovice.com/index.php?stranka=clanek&parent=40&kategorie=100&id=191  

 


 

 

Revue z kufru 
20. 6. 2011
Ve středu 15. června jsme poznali, jak se pracuje s loutkami a  co všechno umí.
 
Vendulka a Wakar si vyzkoušeli loutky vodit. 
 

OŠ Lovere pl. Matačića  

Zágreb , prosinac 2009

Osam Generacija lutkara

Put oko svijeta drvenim marionetama

Vesela glazbeno-lutkarska predstava kazališta NARCIS iz Praga

Nije svaki petak , trinaesti,nesretan dan. Ova ih godina ima četiri. Onaj u ožujku uljepsali su nam lutkari iz Češke. Sa svojim lutkama marionetama posjetili su nas gospodin Kopecki i gospoda Ivana.

Gospodin Kopecki potječe iz lutkarske porodice. Već se osam generacija iz ijegove obitelji bavi lutkarskim zanatom. Njegov prvi ojed ideju je dobio u italiji te 1775. godine načinio prvu lutku.

S gospoďom Ivanom gospodin Kopecki gostuje u mnogim državam ( Švedska, Japan, Njemačka, Austrija, Francuska i druge). U Hrvatskoj gostuju od 1963.godina.

Njihove predstave najčešće su bajke i prče za djecu. Nama su izveli glazbenu predstavu Put oko svijeta u kojoj neke luke plešu, neke pjevaju, a neke bacaju noževa i tako predstavljaju svoju zemlju ili kontinent.

To jsu majmunica Čikita, harmonikaš Pepi, svirači jazza Bimbo i Sambo, akrobat Tata Mata, bacač noževa Pablo Kortezo i crvenokosa Ijepotica, Louis Armstrong, Jurko i Hrko te vrag Mulisak, načinjen prije 180 godina.

Ovo nije njihovo prvo gostovanje u našoj školi. To je samo dokaz da i nove generacije uživaju u takvim predstavama.

Čini se da ovakav oblik zabava izumire. Ima sve manje putujućih kazališta, pogotovo lutkarskih . To je samo naoko jednostavna predstava . Da marionete nije tako lako pokretati, uvjerili su se i dobrovoljci koji su se okušali na nagovor gospoďe Ivane i dodatno nasmijali pobliku.

Ako vam se ikako pruži prilika da pogledate predstavu ovih čeških lutkara,nemojte je propustiti. Zaista su fenomenalni.

Denis Gaščić, 6. a